Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

A więc : Witam wszystkich myśliwych a także sypatyków łowiectwa. Ja należę do tej drugiej kategorii gdyż we wrześniu skończę 15 lat, oczywiście w przyszłości chciałbym zostać myśliwym. Mieszkam we Frycowej, jest to wieś położona w połowie drogi z Nowego Sącza do Krynicy. Cała "przygoda" z łowiectwem zaczęła się gdy miałem 10 lat jak to rodzice postanowli przenieść się z miasta na wieś... Kupili stary drewniany dom pochodzący z 1962 r. gruntownie wyremontowali, wybudowali drogę któej nie było i wreszcie zamieszkaliśmy... Sąsiadów raczej nie mam, z trzech stron otoczeni jesteśmy górami. Do pierwszego sąsiada jest ok. 1 km drogi. Warunki do rozwoju mojej pasji są idealne. Z początku zaczęłem budować domki na drzewach a obecnie mam paśnik. W tym roku mam zamiar wybudować drugi paśnik i zrobić poletko. Tata rok przed przeprowadzką został myśliwym a ja towarzyszyłem mu od pierwszych polowań. Zawsze jak nie brał mnie na polowanie to szedłem do pokoju i płakałem czekając na smsa czy coś strzelił...
Z ich oferty - NASZA FIRMA JEST PRODUCENTEM OBIEKTÓW TYPU - HALE, PAWILONY, SKLEPY, WIATY, MAGAZYNY, OBIEKTY ROLNICZE, CHŁODNIE, BUDYNKI SOCJALNE, MIESZKALNE, KONTENERY BUDOWLANE, W SYSTEMIE LEKKIEJ ZABUDOWY - PŁYTA WARSTWOWA- NASZA FIRMA WYKONUJE USŁUGI W PEŁNYM ZAKRESIE CZYLI OD PROJEKTU - PRZYGOTOWANIA TERENU - TRANSPORT OBIEKTU - MONTAŻ - POSADOWIENIE ORAZ PRZENOSZENIE BUDYNKÓW MODUŁOWYCH. REALIZUJEMY INDYWIDUALNE PROJEKTY NA ZAMÓWIENIE KLIENTA - MROŹNIE, CHŁODNIE, PRZECHOWALNIE, WIATY, SALONY, WARSZTATY I MYJNIE SAMOCHODOWE, STACJE BENZYNOWE I GAZOWE, BIURA, MOBILNE BUDYNKI, BARY I OBIEKTY GASTRONOMICZNE, POMIESZCZENIA I ZABUDOWY TECHNICZNE, GARAŻE, PRODUKUJEMY DOMY Z DREWNA WSZYSTKIE TYPY ZABUDOWY MODUŁOWO DREWNIANEJ - PŁAZY - SYSTEM SZKIELETOWY - BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE.
Cóż brakuje tylko domków z piasku.
Obrzynowo, położone na staropruskim polu osadniczym Resia, wymienione jest po raz pierwszy w dokumencie z 1236 roku, kiedy to Krzyżacy pod wodzą Henryka z Miśni zniszczyli znajdujący się tam gród pruski. Kolejna wzmianka o Obrzynowie pochodzi z 1249 roku. W dokumencie tzw. traktatu dzierzgońskiego z 1249 roku, zawartego wówczas między Krzyżakami a pokonanymi przez nich Prusami mówi się, że Pomezanie wybudują w Obrzynowie kościół. Wywiązali się widocznie z tego zobowiązania, bo w dokumencie z roku 1286 wymieniony jest jako świadek proboszcz Jan de Resia. Kolejna wzmianka pochodzi z 1289 roku i stwierdza, że dotychczasowy właściciel Obrzynowa, Prus Navier, przekazał ten majątek biskupowi pomezańskiemu Henrykowi w zamian za dobra położone w Trumiejkach. Nie jest znana data pierwszej lokacji wsi. Po raz pierwszy określone mianem wsi zostało Obrzynowo w dokumencie z 1375 roku.
Powtórny dokument lokacyjny wystawiony został przez biskupa pomezańskiego Mikołaja dnia 3 lutego 1376 roku w Prabutach. W dokumencie tym stwierdzono, że wieś otrzymała 160 włók ziemi na prawie chełmińskim. 6 włók otrzymał proboszcz, a sołtys Dyteryk 5 włók wraz z trzecim fenigiem kar sądowych. Od każdej włóki czynsz miał wynosić 16 skojców bez 10 fenigów i 2 kury rocznie; od 10 włók podzielonych między mieszkańców będą płacili pół grzywny, ale od włók tych będą wolni od służby. Proboszcz od każdej włóki będzie pobierał po pół korca żyta i tyleż owsa. Od ogrodników będzie pobierał po 2 kury od każdego. Dalej dokument ten stanowił, że wieś ma posiadać dwie karczmy, które mają płacić jedną grzywnę czynszu i czynić służbę jak posiadacze dwóch włók. Wymienienie w dokumencie proboszcza oznaczało, że we wsi był kościół.
Kościół parafialny p. w. Matki Boskiej Anielskiej. Pierwszy kościół drewniany miało Obrzynowo w XIII wieku. Uległ on zniszczeniu. Data budowy nowego kościoła murowanego nie jest znana. Księga strat tzw. „Schadebuch” dotycząca roku 1414 mówi, że kościół w Obrzynowie został zniszczony „Item Resinkirche vna ecclesia pertinentiis est exusta”. Po reformacji kościół przeszedł w ręce protestantów.W 1573 roku kościół był bez dachu i w bardzo złym stanie technicznym. Naprawę kościoła przeprowadzono w roku 1574 lub wkrótce potem. W roku 1762 kościół był ponownie w złym stanie technicznym, a zwłaszcza dach i wieża, które musiały być remontowane.Od roku 1945 kościół należy ponownie do katolików.Kościół murowany z cegły na fundamencie z kamienia polnego. Korpus nawowy i prezbiterium na narożnikach oszkarpowane uskokowymi przyporami. Kościół od zewnątrz i od wewnątrz otynkowany. Szczyt wschodni prezbiterium obniżony, zachował jednak pierwotny podział, akcentowany niszami blend. Wieża wtórnie dobudowana o masywnych, trzymetrowej grubości murach obwodowych. W niej drewniana konstrukcja pod dzwony z 1737 roku. Zwieńczenie wieży z 1911 roku. Obie daty: 1727 i 1911 widnieją na wiatrowskazie kościelnym.
W 1789 roku Obrzynowo było wsią królewską z kościołem ewangelickim. Liczyło 59 domów mieszkalnych. W 1885 roku było 1462 ha ziemi ornej i 250 ha łąk. W roku 1809 wśród mieszkańców wsi było 15 polskich nazwisk.
Przed 1945 rokiem wieś zamieszkiwali rzemieślnicy i robotnicy rolni. W centrum wsi były tylko trzy gospodarstwa chłopskie. Zdecydowana większość, bo ponad 40 gospodarstw, zlokalizowanych było wśród pól, jako tzw. wybudowania. Przenoszenie gospodarstw chłopskich ze wsi na nowe siedliska wśród pól rozpoczęło się około 1900 roku.
Wieś posiadała swojego krawca, cieślę, dwóch kowali, rzeźnika i kołodzieja. Obok ich zabudowań były chaty małorolnych i bezrolnych. Z ważniejszych obiektów, obok kościoła i domu parafialnego, który stał na miejscu starej plebanii z 1766 roku, we wsi była szkoła, która tuż przed wojną została rozbudowana o dodatkowe 4 klasy, dwie gospody należące do Ericha Wolske i Karla Zerwera oraz mleczarnia. Do gospody Zerwera należał dom podcieniowy z 1780 roku; drugi dom podcieniowy należał do rodziny Zerwer.
Chłopi mający swoje gospodarstwa w polu, gospodarzyli na obszarze od 50 do 220 mórg ziemi.
"Studium Historyczno - Przestrzenne gminy Prabuty" - Andrzej Milkiewicz, Elbląg 1994
Przewodnik Po Powiślu Powiat Kwidzyński 2007
Antoni Barganowski, Henryk Michalik