Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Racja Andrzeju racja!!! A tak wogóle to Saturn super! Naturalność połączona z dużą ilością szczegółów,planeta nie przeostrzona co w moim przypadku stanowi problem(to jednak 15cm).Do ideału brakowało by tylko równego Cassiniego na całym obwodzie(jednak prawa strona do lewej nieco odstaje).Sorry,że się czepiam! :Salut:




Racja Andrzeju racja!!! A tak wogóle to Saturn super! Naturalność połączona z dużą ilością szczegółów,planeta nie przeostrzona co w moim przypadku stanowi problem(to jednak 15cm).Do ideału brakowało by tylko równego Cassiniego na całym obwodzie(jednak prawa strona do lewej nieco odstaje).Sorry,że się  czepiam!  :Salut:

A bardzo dobrze czepiaj się czepiaj bardzo dobrze mnie krytyka cieszy akurat.
Ja tę fotkę uważam za mało kontrastową przede wszytkim. Można rozjasniać partisami sam pierścień ale to już rzeźbienie na żywym materiale a nie obróbka :D Sama kwestia braku ostrości to niestety głównie słaby seeing. MIałem nadzieję że dzisiaj jeszcze złapię saturniastego ale chmurzyska :icon_cry: hehehe




czemu nasz moon sie nie obraca dookola wlasnej osi??? Wlasnie dlatego, ze sie obraca - widzimy stale jedna jego strone.
Ruch Ksiezyca opisuja tzw. prawa Cassiniego.
Baza Wiedzy o Kosmosie grupy pl.sci.kosmos - 4.2. Dlaczego Księżyc stale jest zwrócony jedną stroną ku Ziemi ?
Ten post był edytowany przez r.ziomber dnia: 24 June 2006 - 17:20



Rhea ma około 9.5 mag i świeci obecnie na prawo od planety, nieco powyżej (w układzie współrzędnych rekt/dekl). Widziałem ją - nie powiem, ze bez problemów - przez MTO przy powierze 260x, ze środka miasta, praktycznie bez adaptacji oka... Natomiast Cassiniego ---> niet.




Jest kilka rozwiązań:
-Katalog jest niedokładny, albo ma podane jasności tylko dla B albo R (to drugie raczej mniej prawdopodobne).
-Masz CCD zamiast oczu :szczerbaty:

BTW Najsłabsze gwiazdki z tego wianuszka po sprawdzeniu katalogu mają 15mag +/-0.41mag


Hmm, wzrok mam raczej przecietny. Przyjmijmy najslabszy wariant, czyli, ze zobaczylem gwiazdke 14,5M przy widocznosci golym okiem 5,5M. Przyrost +9M Jest to nie mozliwe? Lamie jakies prawo optyki? Jakie wzory powinienem zastosowac, zeby sprawdzic obserwacje z teoria i upewnic sie, z nie mam jakis omamow?

BTW. Pracuje na SN Pro i nie mam tak dokladnych map. Wianuszka na szkicu obserwacyjnym nie moglem wiec zasugerowac podswiadomie z jakiejs wczesniej zauwazonej mapki. W ogole staram sie byc ostrozny w opisywaniu tego co obserwuje. Mam w notatniku np. tylko dwie obserwacje cassiniego na 100% mimo, ze zerkaniem widywalem je mniej wiecej co drugie/trzecie podejscie. Tak samo z WCP. Nigdy do ntatnika nie wpisalem "zaobserwowana" bo nigdy nie mialem 100% pewnosci, ze sobie jej nie zasugerowalem/wmowilem/bardzo chcialem ja zobaczyc.

Pozdrawiam.



Nie wiem, czy to wczoraj taki wyjatkowy dzien sie trafil (ale w sobote o 4 tez mialem takie warunki), ale widoku saturna przy 250-300x w spokojnych momentach to chyba do konca "dni" nie zapomne (to byl najlepszy widok jaki widzialem). Jak z dobrego zdjecia. Mam swira na pkt dopatrywania sie szczegolow w pasie. Tu poza przerwa cassiniego widzialem wyraznie strukture pasa, rozna jasnosc (ostatni skladnik wyraznie ciemniejszy). Dlaczego nie wyciagnelismy laptopa na czas??? Ale z drugiej strony wtedy nie zobaczylibysmy tych pieknych widokow - zarowno w newtonie, jaki i Maksutovie. Pamietajmy, ze Maksutov to przeciez planetarny specjalista dajacy bardzo dobre widoki planet. Jakim prawem podskakuje mu prosty i swiatlosilny newton?

Potwierdza sie, ze newton to tylko lustro - im lepsze, tym lepsze obrazy. Nie mozemy sie odczekac testow pod ciemnym niebem. Az strach pomyslec, jak przy tej jasnosci, ostrosci i rozdzielczosci wyglada M13 :shock:

Zamowilem dzisiaj rano kolejne 2 Synty. Zobaczymy jaka jest powtarzalnosc tej optyki.

PS. Dzisiaj na 100% do recenzji wrzucam fotki Synty autorstwa Andrzeja. Zobaczycie ja z bliska.

PS2. Ciesze sie, ze Foroclassic podjal rozmowy ze mna w sprawie przeslania testowej 250. Mam nadzieje, ze rozmowy skoncza sie pozytywnie i juz niedlugo bedziemy mogli sie przekonac, jak wyglada 200 przy 250 pod ciemnym niebem :)



Reasumując są to bardzo fajne trawlerki do obserwacji deep-space, szybkie, nadające się na statywy foto. Do bezstresowego (cenowo) focenia amatorskiego-jak najbardziej o rząd wielkości lepsze fotki niż przez krótkie achromaty. Nadają się do obserwacji planet, Saturn wczoraj pokazał cassiniego, pas równikowy, obraz był jak żyleta dla 140/150X, oportunistycznie na pewno można powiedzieć że we fluorytach jest lepiej ale róznice w cenie są mało adekwatne do róznic w efektach, to oczywiście kwestia kieszeni, nic już nie mówię.
Do obiektów mgławicowych te sprzęty się nie nadają, nie tyle ze względu na światlosiłe co na sama wielkość obiektywu. Do astro-foto, gdzie rolę odgrywa małe F jest to sprzęt b. przyjemny jesli nie silimy się na konieczność przeskakiwania R.Gandlera. Bardzo przyjemny sprzęt do gromad otwartych, szerokie pola!
Apochromatyczność dość wątpliwa w przypadku megreza i nieco naciągana w przypadku celestrona nie odgrywa aż tak dużej roli, korekcja kolorów jest na takim poziomie, że do planet do 200X pociągną przy dobrym seeingu bez fajerwerków oczywiście. Na razie najładniejszego Jowisza widziałem w dublecie fluorytowym F/9 i w syncie (seeing był super).

Refraktory tego typu nie odwracają też obrazu góra-dół (tylko prawo-lewo) po zastosowaniu diagonala, również obraz w aparacie foto jest usytułowany prawidłowo w projekcji bez okularu (czyli refraktor pracuje jak obiektyw). Polecam każdemu zakup takiego refraktora, nieważne u kogo i jakiej produkcji, byle ED-róznica w stosunku do achro jest KOLOSALNA.
Pozdrawiam, na tym raczej kończę moj udział w tych testach. Wątek wyszedł dłuuuuuugi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:



" />Dobre pytania.

Kwestia praw - z tym nie ma najmniejszego problemu. Pliki udostępniane na stronach można w większości przypadków dystrybuować bez zmian w formie, o ile nie jest to sprzeczne z postanowieniami autora, a zawartość pliku pozwala na identyfikację twórcy. W wątpliwych sprawach zawsze można napisać maila. Podkreślę jedynie, że kwestia praw autorskich jest w przypadku tekstur planet, delikatnie mówiąc, trudna, gdyż cokolwiek Jasiu Kowalski nie zrobi, zawsze będzie to robił na zdjęciach otrzymanych przez NASA czy ESA, a te nie mają ograniczeń jeśli chodzi o zastosowania niekomercyjne, o ile zawierają informację o twócy. Niejako więc z definicji każda osoba przerabiająca te zdjęcia nie może wiązać z nimi żadnych majątkowych praw autorskich - może się jedynie dopisać jako autor, który skleił/wyretuszował/przemapował teksturę.

Czy taki zestaw tekstur jest potrzebny? Nie mamy za wielu miłośników astronomii, a programy pozwalające na podróże po Układzie Słonecznym mają istotne walory popularyzatorskie: są przede wszystkim atrakcyjne graficznie. Sam niekiedy z nich korzystam, jakoś tak przyjemniej Cassiniego obejrzeć "na żywo" niż na wykresie, gdzie jest tylko nieruchomą kropką. Problem w tym, że wersje instalacyjne programów nie prezentują tego, co mogłyby, z uwagi na niższą rozdzielczość tekstur. Tekstury hires zwiększałyby atrakcyjność programów. Poza tym te same tekstury można wykorzystać w wielu programach, a nie w jednym wybranym - tekstury specjalizowane "pod program" nie byłyby uwzględniane w wykazie.



" />Wlasnie dlatego, ze sie obraca - widzimy stale jedna jego strone.
Ruch Ksiezyca opisuja tzw. prawa Cassiniego.
Baza Wiedzy o Kosmosie grupy pl.sci.kosmos - 4.2. Dlaczego Księżyc stale jest zwrócony jedną stroną ku Ziemi ?



" />Hejka
1. Pamiętaj, że w sprzęcie astro cena odzwierciedla jakośc oraz możliwości danego teleskopu. Lecz zanim koledzy polecają Syntę 6'' najleżałoby się spytac o wielkośc balkonu- wymiary (na którym, jak zrozumiałem takze będa prowadzone obserwacje).
2. Widoczki planet, w tym teleskopie jak dla początkującego będą dobre. Na Saturnie przy dobrych warunkach zobaczysz waraźnie pierścienie, ksieżyce i przerwę Cassiniego. Na Jowiszu pasy. Fazy Wenus. Księżyc takze ładnie poobserwujesz.
3.Przy pomocy przyłożenia aparatu do okularu teleskopu można wykonywac fotki Księżyca i jaśniejszych planet, z calkiem przywoitym skutkiem.
4.Celując na ślepo raczej nic nie zobaczysz.. poza gwiazdami. Oczywiście masz prawo wtedy przypadkowo znaleźdz jakieś gromady gwiazd itp. Ale myślę, że podstawą jest dobry atlas nieba, Stellarium na kompa i bez tej podstawy daleko nie pójdziesz. Musisz nauczyc sie niebo a potem już tylko obserwowac.
5. W przypadku kiedy nie przeszkadzały Ci gabaryty Synty 6'' można by skusic się poszukac na forach używanej Synty 8'' (większej wersji) a taką lekko używaną można już kupic za 700-800 zł
6.Napisz nam wymiary balkonu .



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)